بادام زمینی

تاثیر بادام زمینی در بهبود فشار خون و کاهش کلسترول

بادام زمینی و فشار خون

 

مگه بادام زمینی جزو آجیل های شور نیست؟ غذاهای شور هم فشار خون رو بالا می برند دیگه! پس چرا بعضی از افراد از تاثیر بادام زمینی برای کاهش فشار خون حرف می زنند؟ ولی مسئله به این سادگی ها نیست. در همین اول کار میگم که رابطه بادام زمینی و فشار خون فقط به سدیم(نمک) ختم نمیشه و بادام زمینی در ترکیب خودش عناصر مفید زیادی دارد که در کاهش فشار خون موثرند.

 

بادام زمینی عامل کاهش فشار خون بالا

یکی از مواد موجود در خون که باعث افزایش فشار خون می شود کلسترول است. ما باید سعی کنیم غذاهایی که کلسترول بالایی دارند را کمتر مصرف کنیم و تا جایی که می توانیم غذاهایی که کلسترول خون را کاهش می دهند شناسایی کنیم و آن ها را در رژیم غذایی خودمان وارد کنیم. الگوی رژیم غذایی گیاهی با نام (رژیم غذایی پورتفولیو ) بر ۴ غذای کاهش دهنده کلسترول خون اشاره دارد. که یکی از آن ها بادام زمینی است. شما می توانید با خوردن روزانه چند عدد بادام زمینی فشار خون خودتان را کنترل کنید.

گفتنی است که خواص بادام زمینی فقط مربوط به فشار خون نیست.

 

مصرف بادام زمینی چطور فشار خون را کاهش می دهد؟

بادام زمینی و فشار خون بالا

بادام زمینی فشار خون را کاهش می دهد.

علاوه بر کاهش کلسترول خون بادام زمینی از چند راه دیگر باعث کاهش فشار خون می شود. پسته شامی مقدار زیادی پتاسیم و فیبر دارد. یون های پتاسیم در جلوگیری از بیماری فشار خون بسیار موثر است. این مورد را همیشه در نظر داشته باشید که همیشه باید در خون بین یون های سدیم و پتاسیم تعادل برقرار باشد. پس اگر علت فشار خون شما نمک(سدیم) زیاد هم باشد مصرف بادام زمینی می تواند مقدار فشار خون شما را کاهش دهد.

و طبق گفته دانشمندان استرالیایی رژیم غذایی کم فیبر می تواند فرد را به فشار خون بالا مبتلا کند. به همین خاطر بادام زمینی به عنوان یک غذای سرشار از فیبر از ابتلا به فشار خون پیشگیری می کند. اگر می خواهید بیشتر در مورد رابطه بادام زمینی و فشار خون بالا بدانید پیشنهاد می کنم مقاله Eating Peanuts Daily Helps Decrease Blood Pressure and Cholesterol Regardless of Flavoring را مطالعه کنید.

 

اگر فشار خون دارید پسته شامی را کم نمک بخورید.

فشار خون دلایل زیادی دارد یکی از دلایل آن می تواند نمک زیاد خون باشد. پزشکان توصیه می کنند غذاهای کم نمک مصرف کنید و بادام مینی هم به غیر از طعم برشته شده با نمک در بقیه طعم ها کم نمک است. و می توانید به راحتی مصرف کنید. اگر در خانه خود فقط بادام زمینی شور دارید، تمامی نمک های بادام زمینی در پوسته نازک قرمز رنگ بادام زمینی جمع شده اند. و می توانید آن پوسته را به راحتی با انگشت خود جدا کرده و بعد بادام زمینی را نوشجان کنید.

و همان طور که گفتم اگر خود بادام زمینی که مصرف می کنید بدون نمک باشد و سدیم زیادی به خون شما وارد نکند، در ادامه پتاسیم موجود در بادم زمینی سدیم خون شما را کاهش می دهد.

کره بادام زمینی برای کاهش کلسترول خون

کره بادام زمینی هم در ترکیب خود چربی های مفید(اسید چرب های اشباع نشده) دارد. این چربی ها علاوه بر این که زودتر و راحت تر هضم می شوند، می توانند جذب کلسترول های مفید را کاهش دهند و از این راه کره بادام زمینی کلسترول های مضر خون را کاهش می دهد. خود بادام زمینی کلسترول ندارد و کلسترول فقط در غذاهای جانوری یافت می شود.

کره بادام زمینی دو نوع اسید چرب سیرنشده دارد:

1- چربی تک زنجیره سیر نشده (Monounsaturated fat): به گفته انجمن دیابت آمریکا اسید چرب های تک زنجیره که در کره بادام زمینی وجود دارند می تواند سطح کلسترول LDL خون را کاهش دهد. کلسترول LDL می تواند  سکته و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

2- اسید چرب های چند زنجیره سیر نشده (Polyunsaturated fat): این چربی ها هم مانند چربی های تک زنجیره سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد.

 

درباره آرمین عیوض وند

تعهد بزرگ تر از خودم " فروش بدون واسطه برای کشاورزها "است. که قدم به قدم و کلیک به کلیک به سمت اون پیش میرم. داستان زندگی من همون داستان مغان هوم هست. می تونی داستان مغان هوم رو بخونی و بیشتر من رو بشناسی. اگه میخای بیشتر من رو بشناسی برو تو پیج اینستاگرام armin_eyvazvand , و اونجا در مورد شغل و دانشگاه و پروژه هام همه چیز رو گفتم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید