کاشت بادام زمینی

درآمد کشت بادام زمینی + هر هکتار چقدر بادام زمینی میده؟

درآمد کاشت بادام زمینی با گونی های بادام زمینی

شاید برای شمایی که تازه می خواهید بادام زمینی بکارید یکی از سوال های مهم این باشد که هر هکتار زمین، چقدر بادام زمینی می دهد؟ سوال دیگر شما احتمالا در مورد کاشت بادام زمینی است. در این مطلب می خواهم جواب همه سوالات شما را به طور کامل و با مثال عددی بدهم.

 

حالا هر هکتار چقدر محصول بادام زمینی می دهد؟

هر هکتار زمین به طور میانگین بین 4 تا 7 تن بادام زمینی می دهد. این که زمین شما چقدر بیشتر محصول دهد بستگی به چند چیز دارد: جنس خاک، نوع بذری که استفاده می کنید، آبیاری و کودهایی که باید برای رشد گیاه به آن بدهید. بادام زمینی برای رشد خود نیاز به چندین کود نسبتا ارزان ولی در عین حال خیلی مهم و حیاتی دارد. متاسفانه خیلی ها در تهیه این کودها سهل انگاری می کنند و آن طور که باید نتیجه نمی گیرند.

بیایید درآمد حاصل از برداشت بادام زمینی در سال 1399 و 1400 را بررسی کنیم:

 

درآمد کاشت بادام زمینی در سال 1399

اول از همه به شما بگویم که برداشت بادام زمینی به صورت غلاف های دوتایی است و اغلب هم کشاورزان در همان حالت خام و به صورت یکجا می فروشند. و این کمترین قیمتی هست که شما می توانید بادام زمینی خود را بدهید. چرا که اگر کمی صبر کنید می توانید آن را فرآوری کنید و حتی درآمد آن می تواند 2 برابر خام فروشی باشد.

اما قیمت بادام زمینی در سال 1399: در سال 99 بادام زمینی بر اساس درشتی و مرغوب بودن کیلویی 18 تا 22 هزار معامله می شد. فرض کنید شما کیلویی 20 هزار می فروختید و یک هکتار شما 5 تن بادام زمینی می داد، هر هکتار به طور میانگین 100 میلیون تومان بادام زمینی می داد.

درآمد کاشت بادام زمینی در سال 1400

اما در سال 1400 اتفاق جالب افزایش امیدوار کننده قیمت بادام زمینی(البته برای کشاورزان )بود. در سال 1400 قیمت بادام زمینی 75 درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشت و کیلویی 33 تا 40 تومان معامله شد.

اگر برای سال 1400 هم یک حساب سر انگشتی بکنید، اگر شما از هر هکتار 5 تن برداشت می کردید و بادام زمینی را هم کیلویی 35 هزار تومان می فروختید، از هر هکتار به طور میانگین 175 میلیون برداشت می کردید. حالا این عدد وقتی خوشگل می شود که شما در سال 1400 به جای 1 هکتار، 5 هکتار بادام زمینی می کاشتید. و در این صورت می توانستید درآمد میلیاردی تجربه کنید.💎

تاکید می کنم این قیمت فقط قیمت بادام زمینی خام با غلاف بود. قیمت بادام زمینی برشته و بوداده بیشتر است. البته این که بیشتر کشاورزان بادام زمینی را خام و به طور عمده می فروشند بی علت نیست! فراوری و همچنین فروش بادام زمینی بوداده سخت است و زمان و انرژی بیشتری می خواهد و به همین علت بیشتر کشاورزان ترجیح می دهند بادام زمینی خود را نقد و یکجا بفروشند. اگر شما کمی با صبر و تلاش عمل کنید مطمئنا درآمد بیشتری خواهید داشت.

 

پیش بینی درآمد بادام زمینی در سال 1401

پیش بینی قیمت ها در ایران کمی مشکل است ولی خودتان می دانید که به علت افزایش سالیانه قیمت ها صد در صد قیمت بادام زمینی در سال 1401 افزایش خواهد داشت. ولی اینکه چند درصد افزایش قیمت داشته باشد رو هم من با توجه به رشد قیمت در چند سال اخیر تخمین می زنم. شاید بازه قیمت چند هزار تومان با قیمت پیشنهادی من فرق کند ولی چیزی که هست، خیلی تفاوت قیم نخواهیم داشت.

با توجه به تجربه 10 ساله من از کاشت و فروش بادام زمینی در سال 1401 قیمت بادام زمینی غلافدار خام چیزی بین 48 تا 60 هزار تومان خواهد بود.

میگی چرا؟ چون با این که در سال 1400 بیش از 100 هزار تن تولید بادام زمینی داشتیم، ولی بازم این مقدار بادام زمینی مورد نیاز را تامین نکرد و از کشورهای مختلف چندین تن بادام زمینی وارد کشور شد.

 

آپدیت 9 آبان 1401

الان که دارم این متن رو می نویسم از یک معامله 75 تنی بادام زمینی برگشتم امشب بادام زمینی خام غلافدار را عمده کیلویی 45 معامله کردیم. هنوز به عدد پیش بینی بالا نرسیدیم ولی توجه داشته باشید الان هنوز آبان هستیم یعنی هنوز بادام زمینی داره برداشت میشه! با این افزایش قیمتی که بادام زمینی اینروزا داره تجربه می کنه قیمت بادام زمینی تا عید ۱۴۰۲ بیشتر از ۶۰ هزار تومان میشه البته همین الانش هم معامله های خرد کیلویی ۶۰ تومان هست و معامله های درشت ۴۵ هزارتومان هست با این حساب اگر امسال بادام زمینی می کاشتید با فرض برداشت ۵ تن در هکتار شما ۲۲۵ میلیون تومان درآمد داشتید چیزی که یکسال پیش من توی پیج اینستاگرام حرفش رو زدم ولی خیلیا دیدن و فقط تماشاگر بودند! ویدیو هم همین پایین میزارم!

هزینه های کاشتن بادام زمینی

شما برای کاشتن بادام زمینی به غیر از آب و زمین باید هزینه بذر و کود و سم بدین هزینه بذر برای هر هکتار حدود ۱۱٫۸۰۰ تومان میشه هزینه سم و کود حدود ۸٫۵۰۰ میلیون تومان و هزینه های دیگر هم مربوط به برداشت هست که هکتاری ۵ میلیون برای برداشت با دستگاه یا کارگر خرج می کنید این عدد ها روی هم حدودا ۲۶ میلیون میشه حتی ۴ میلیون هم هزینه های پیش بینی نشده دیگر را بگذاریم می شود ۳۰ میلیون که الان هر محصولی بخواهید بکارید این هزینه ها را دارد شما ذرت با چغندر یا سیب زمینی هم بکارید بیشتر از این خرج داره هزینه بذر سیب زمینی از کل هزینه های بادام زمینی بیشتره!

چطور تناژ بادام زمینی را افزایش دهیم؟

در افزایش تناژ بادام زمینی عوامل زیادی نقش دارند: از مهم ترین عوامل می توان به خاک مرغوب، آبیاری اصولی، کود دهی متناسب با نیاز گیاه و البته انتخاب و خرید بذر بادام زمینی درجه یک اشاره کرد. یکبار دیگر این عواملی که گفتم را ببینید. خاک شما اگر سفت باشد ریشه گیاه بادام زمینی نمی تواند به خوبی حرکت کند. اگر کمتر یا بیشتر از نیاز بادام زمینی بهش آب و کود بدید روی تناژ دهی بادام زمینی تاثیر منفی میزارید.

یا اگر بذر بادام زمینی که انتخاب می کنید بذر خوب نباشه از همون اول می بازید! چرا که به خوبی رشد نمی کند یا همه بذرها به خوبی درنمیان و زحمات چند ماهه تان به باد می رود.

ولی مهم ترین عامل افزایش تناژ بادام زمینی کشت با تناژ بالا است.

 

مزیت های کشت بادام زمینی

یکی از مزیت های کاشت بادام زمینی که می تواند خیلی برای شما شیرین باشد زمان کمی است که برای کشت این محصول لازم است. بادام زمینی نهایتا 4 ماهه محصول می دهد و شما می توانید بقیه سال را برای انجام کارهای دیگر خود اختصاص دهید یا حتی محصول دیگری بکارید.

خوبی دیگری که کاشت بادام زمینی دارد و خیلی از کشاورزان را خاطر جمع می کند، قابلیت نگهداری و انبارکردن این محصول است اگر به هر دلیلی بادام زمینی بازار هم نداشته باشد شما می توانبد بادام زمینی را تا ذو سال نگهداری کنید و بعدا که قیمت اوکی بود بفروشید اما احتکار نکنید درسته افزایش قیمت به نفع من و شماست اما پول درآوردن به هر قیمتی خوب نیست!مردم هم گناه دارند!

 

درباره آرمین عیوض وند

تعهد بزرگ تر از خودم " فروش بدون واسطه برای کشاورزها "است. که قدم به قدم و کلیک به کلیک به سمت اون پیش میرم. داستان زندگی من همون داستان مغان هوم هست. می تونی داستان مغان هوم رو بخونی و بیشتر من رو بشناسی. اگه میخای بیشتر من رو بشناسی برو تو پیج اینستاگرام armin_eyvazvand , و اونجا در مورد شغل و دانشگاه و پروژه هام همه چیز رو گفتم

بازگشت به لیست

9 دیدگاه در “درآمد کشت بادام زمینی + هر هکتار چقدر بادام زمینی میده؟

 1. وحید رضایی مشهد گفت:

  دقیقا استاد با این حرفت که گفتی پول درآوردن به هر قیمتی خوب نیست، مردم گناه دارند خیلی حال کردم انشاللاه با کمک شما سال دیگه دو هکتار میکارم.

 2. آرمین عیوض وند گفت:

  مهندس روبیکا پیام دادم جواب ندادی

 3. علی تیموری_مرودشت گفت:

  سلام لطفاً شماره تماس بزارین

  1. آرمین عیوض وند گفت:

   09362154503

 4. حبیب نویدزاده از فیروزآباد فارس گفت:

  راحت ترین راه خرید بذر بادام زمینی کدام است؟ من نمیتوانم از سایت خرید کنم میشه شماره تلفن بدهید و من با گوشی کارت به کارت کنم و رسیدش را یا پیامک تقدیم کنم؟! با تشکر

  1. آرمین عیوض وند گفت:

   09362154503 یه زنگ به خودم بزنید.

 5. حسین نیکخواه از تهران گفت:

  آقا پول از من بقیه چیزا از شما سود هم نصف نصف ولی هر چقدر بخاین پول میدم

  1. آرمین عیوض وند گفت:

   شما کارگر میخای😂

دیدگاهتان را بنویسید