کاشت بادام زمینی

کاشت بادام زمینی آموزش صفر تا 100 + فیلم

کاشت بادام زمینی در مزرعه

بادام زمینی گیاهی فوق العاده برای کشت و مصرف هست. و اگر کمی بهش برسید می تواند حسابی برای شما درآمدزایی کند. این یک شعار نیست! این جمله رو منی میگم که از سال 94 سالانه حداقل 10 هکتار بادام زمینی در پارس آباد مغان میکارم. پس در این مطلب با آموزش کاشت بادام زمینی با من همراه باشید فیلم کاشت بادام زمینی را ببینید و اگر سوالی داشتید در قسمت چت واتساپ از من بپرسید یا با خود من تماس بگیرید. 

فیلم کاشت بادام زمینی (آموزشی رایگان)

برای کاشت بادام زمینی چه چیزهایی لازم است؟

ببینید اگر بخام حداقل چیزهایی که برای کاشت بادام زمینی لازم است رو بگویم: خاک نرم، آب کافی، دمای نسبتا گرم و عشق و علاقه و رسیدگی شما کافیست. ولی بیایید این پایین همه موارد رو ریز به ریز بررسی کنیم.

خاک مناسب برای کشت بادام زمینی

 
خاک مناسب برای کاشت بادام زمینی

سعی کنید تا می توانید خاک را نرم کنید.

برای پرورش گیاه بادام زمینی از خاک های نرم (ترجیحا شنی یا لومی) که زهکشی بالایی دارند، استفاده کنید. حالا زهکشی یعنی چی؟ زهکشی یعنی این که به راحتی بتواند آب های اضافی از خاک خارج شوند. و این اتفاق در خاک های شنی و لومی می افتد. اگر خاک زمینتان شنی نبود نگران نباشید. مهم ترین مسئله این است که خاکمان نرم باشد. پس تا می توانید خاک مزرعه یا باغچه تان را نرم کنید.

درآمد کاشت بادام زمینی چقدر است؟

چند روز یکبار به بادام زمینی آب بدم؟

این که شما چند روز یکبار به بادام زمینی خودتان آب بدهید، به خیلی از چیزها بستگی دارد. جنس خاک، میزان گرمای هوا و این که گیاه در کدام مرحله رشد قرار دارد اما اینجا میخواهیم با توجه به روش آبیاری شما تعداد روزها رو تقریبی بهتون می گوییم:

آبیاری غرقابی: ۲۰ تا ۲۵ روز یکبار

آبیاری قطره ای: ۱۰ الی ۱۵ روز یکبار

آبیاری بارانی: تقریبا ۱۵ روز یکبار

موضوع مهمی که در آبیاری بادام زمینی یا بادام خاکی مطرح هست، این است که باید همیشه خاک بادام زمینی را مرطوب نگه داریم و از طرفی اجازه ندهیم آب در اطراف بوته بادام زمینی جمع شود. اوایل کشت بادام زمینی کمتر آب میخواهد! تا گل دهی می توانید 20 روز یکبار به بادام زمینی آب بدهید. ولی یک ماه مانده به برداشت آبیاری بادام زمینی را قطع کنید.

 

زمان و دمای مناسب برای رشد بادام زمینی

برای کاشت بادام زمینی به دمای نسبتا بالایی نیاز داریم. حداقل دما برای جوانه زنی بذر بادام زمینی 10 و حداکثر 35 درجه سانتی گراد است. ولی دمای 22 تا 40 درجه سانتی گراد برای همه مراحل رشد بادام زمینی مناسب است. به شما پیشنهاد می کنم: کاشت بادام زمینی را بعد از آخرین دوره سرما در شهر خودتان آغاز کنید. این زمان در شهرهای جنوبی ایران از نیمه بهمن شروع می شود. و در شهرهای شمالی ایران که هوا دیرتر گرم می شود از اواخر فروردین تا نیمه اردیبهشت ادامه دارد.

کود های لازم برای رشد بادام زمینی

برای رشد بادام زمینی به انواع کودهای فسفاته به همراه پتاس و کودهای ازته نیاز داریم. از قبل کاشتن بادام زمینی باید خاک آن را با کودهای مورد نیاز غنی سازیم و در تمام رشد گیاه و برای گل دهی و غلاف بندی و رشد مغز و رسیدگی غلاف ها به چندین کود نیاز داریم. کودهای مورد نیاز برای رشد بادام زمینی و قدم به قدم استفاده از این کودها را در این آموزش گذاشتیم.

قدم به قدم کاشت بادام زمینی

در اینجا قدم به قدم کاشت بادام زمینی را با شما هستیم تا بادام زمینی های خود را بکارید و لذت ببرید.

آماده سازی بستر زمین

وقتی دمای هوا در شهرتان به ۲۵ درجه رسید کاشت بادام زمینی را شروع کنید. قبل از هر چیز از نرم و سبک بودن خاک خود اطمینان حاصل کنید. خاک مناسب برای کشت باید مثل پودر نرم باشد که ریشه گیاه به خوبی در آن نفوذ کند.

فرایند آماده سازی خاک های لومی برای کشت بادام زمینی

ما خاک را طی این چند مرحله نرم می کنیم:

1- شخم زدن در پاییز

۲- چیزل یا لیپر زدن(پاییز)

3- دیسک در دو مرحله همراه با ترفلان(بهار)

۴- روتیواتور برای خرد کردن کلوخ های خاک

۵- فارو زدن برای ردیف کاری_ شیپر

6- بذر کاری


آماده کردن خاک های شنی

 برای خاک هایی که درصد شن و ماسه بیشتری دارند شخم پاییزه لازم نیست و می توانیم با یک دیسک سطحی بهاره فرایند آماده سازی را شروع کنیم.

همچنین برای خاک های شنی استفاده از روتیواتور ضرورتی ندارد و فرایند ردیف کاری را هم می توانیم با دستگاه بذر کار ذرت انجام دهیم!

می بینید که کارهای خاک شنی و ماسه ای چقدر ساده تر است! ولی در عوض در این قبیل خاک ها نیز موقع آبیاری مجبوریم تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهیم چون خاک شنی به سرعت آب خالی می کنه و رطوبت را کم نگه میدارد!

 

 

چگونه بادام زمینی بکاریم؟

خب حالا جزئیات را می گوییم:

ما شخم را پاییزه می زنیم و حدودا 5 الی 6 ماه به خاک دست نمی زنیم تا خوب کش بیاد. حدود 20 الی 30 روز قبل کاشت بذر بادام زمینی کار آماده سازی زمین را شروع می کنیم. برای شخم زدن به خاک بادام زمینی از گاوآهن استفاده می کنیم. گاو آهن باعث میشه بقایای گیاهی به زیر خاک رفته و تجزیه شوند. همچنین حشرات و آفت های زمین به بالا می آیند و در معرض هوا قرار می گیرند.

در همین مرحله به منظور تقویت خاک کود مرغی اضافه می کنیم. توصیه من و همشهریان پارس آبادی کودمرغی پلیت شده و کود کبوتر است چوت میزان فسفر قابل توجهی دارند! همچنین برای ضدعفونی خاک از قارچ ها و بیماری ها از گوگرد معدنی کمک می گیریم.

دیسک باعث نفوذ بهتر دانه بادام زمینی در خاک می شود و بقایای گیاهی و کلوخ ها را از بین می برد. و روتیواتور همان ادوات کشاورزی است که خاک را به حالت پودر مانند در می اورد. برای جلوگیری از رشد علف های هرز ترفلان می زنیم تا در این چند ماه علف ها رشد نکنند.

در بیشتر مواقع لازم است که قبل از کاشت بذر شیب زمین را یکسان کنیم در این مواقع از شیپر استفاده می کنیم. شیپر یا اتو برای خاک هایی که ناهمواری دارند لازم است.

و در آخر با دستگاه پنوماتیک کاشت بادام زمینی را شروع می کنیم. بادام زمینی دستگاه کشت جداگانه ای ندارد! و با دستگاه کشت چغندر و یا ذرت کشت می شود! شما هر کجای ایران که باشید همشهریانی دارید که ذرت می کارند و دستگاه کشت ذرت را دارند می توانید از آن ها بخواهید با دریافت کرایه بادام زمینی را برای شما بکارند.

نکات مهم بعد از کاشت بادام زمینی

بعد از کاشت بادام زمینی تازه کارمان شروع می شود! برای این که بذر بادام زمینی جوانه بزند نیاز به رطوبت و گرما دارد. نخستین کاری که باید انجام بدهیم آبیاری است.

اولین آبیاری بادام زمینی را کی انجام دهیم؟ _دقیقا همان روزی که بادام زمینی را کاشته اید یا روز بعدش یا حداکثر تا دو روز بادام زمینی را آبیاری کنید.اولین بار بادام زمینی را پر آب بدهید( یعنی به اندازه کافی آبیاری کنید) بذر بادام زمینی در دمای 25 درجه و با جذب آب زیاد به سرعت جوانه می زند.

در آبیاری اول کدام سم ها و کودها لازم است؟

فاصله آبیاری اول و دوم چند روز باشد؟

من قدم به قدم کاشت بادام زمینی را اینجا آموزش میدم اما اگر می خواهید به صورت عملی و با فیلم کشت بادام زمینی را به طور کامل یاد بگیرد پیشنهاد می کنم حتما در دوره آموزشی کشت بادام زمینی شرکت کنید.

برای آشنایی بیشتر با بوته بادام زمینی از سایت ویکی پدیا کمک بگیرید.

درباره آرمین عیوض وند

تعهد بزرگ تر از خودم " فروش بدون واسطه برای کشاورزها "است. که قدم به قدم و کلیک به کلیک به سمت اون پیش میرم. داستان زندگی من همون داستان مغان هوم هست. می تونی داستان مغان هوم رو بخونی و بیشتر من رو بشناسی. اگه میخای بیشتر من رو بشناسی برو تو پیج اینستاگرام armin_eyvazvand , و اونجا در مورد شغل و دانشگاه و پروژه هام همه چیز رو گفتم

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “کاشت بادام زمینی آموزش صفر تا 100 + فیلم

  1. کرامت رستمی گفت:

    عمق کاشت بادام زمینی برای ارقام مختلف فرق می کنه؟ من از شما دو رقم اسپانیش و ویرجینیا گرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر “رستمی از مرکز تحقیقات کشاورزی همدان”

دیدگاهتان را بنویسید